» » KARTALKAYA MAĞARASI ARAŞTIRMASI 19/8/2018
 
 KARTALKAYA MAĞARASI ARAŞTIRMASI 19/8/2018 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 992 Tarih: 25-08-2018, 20:57 Yorumlar: 0

19 Ağustos Pazar günü, daha önceden ihbarını aldığımız, Muradiye Sarnıç köyü Bakacak mevkiindeki mağarayı araştırmak için teknik malzemeleri de yanıma alarak Mustafakemalpaşa’dan hareket ettim. 

Öncelikle, bilgi almak için mağara ihbarını yapan Onur Berberoğlu’na ulaşmaya çalıştım. Ancak ulaşamadım. Daha sonra, Suçtu hes’te çalışan Kadir Seymen ile buluşmak üzere hidroelektrik santraline gittim. Kendisi mağaranın yerini bildiğini çalıştığı için bana eşlik edemeyeceğini söyledi ve mağaraya ulaşabileceğim yolu patikayı tarif etti. 

Köy içerisindeki toprak yoldan doğuya doğru yaklaşık 2,5 km gittikten sonra, aracı bir tarlaya bırakıp Kartal mevkiine doğru yürümeye başladım.  Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşten sonra tarif edilen noktaya ulaştığını düşünürken telefonum çaldı arayan Onur Berberoğlu idi. Mağara araştırması için geldiğimi söyleyince hemen yanıma gelmek için yola çıktığını söyledi. Motorsikletiyle 20 dakika sonra yanımdaydı. 
Birlikte dikenli ve çalılık patikadan 20 dakika daha yürüdükten sonra Kartalkaya mevkiine ulaştık. Mağaraya ulaşmak için sekiz metrelik bir tırmanış yapmak gerekti. Neyse ki bu konu bu konu uzmanlık alanımız idi. 

Kaya çatlağı şeklinde oluşan ve dar bir girişi olan mağarada yaklaşık 5 metre kadar emekleyerek ilerledikten sonra ayakta durabilecek noktaya ulaşıyoruz. Kuzey duvarındaki çatlaklardan sızan sular Sarkıtlar oluşturmaya başlamış. Mağara içerisinde çok sayıda sinek ve 15 kadar yarasa ve birkaç salyangoz gözlemledik. 

Girişten itibaren 8:30 metrelik mesafeden sonra dar ve dikey bir inişle yaklaşık 5 metre derinliğe ulaşılıyor. Genişlik ise 60-200cm civarında. Toplamda 14 metre uzunluk, 7 metre derinliği olan mağarada, ağustos ayı olmasına rağmen nem ve Çamur mevcut. Mağara içerisinde kaya ve taş döküntüleri ciddi tehlike oluşturuyor.

Fotoğraf çekimlerimizi yaptıktan sonra dönüşe geçerek faaliyeti sonlandırdık.

Alim Ölmez


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.