» » Gündoğdu Mağara Kurtarma Çalıştayı 22-24 Kasım 2019
 
 Gündoğdu Mağara Kurtarma Çalıştayı 22-24 Kasım 2019 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 908 Tarih: 9-12-2019, 23:30 Yorumlar: 0

Mağaracılık Federasyonu bünyesindeki Mağara Kurtarma Komisyonu'nun düzenlediği “13. Mağara Kurtarma Çalıştayı” Bursa, Osmangazi, Gündoğdu mahallesi kayalıklarında gerçekleştirildi. Mağaracılık federasyonuna bağlı Türkiye genelinde; yedi dernek ve dokuz öğrenci topluluğundan 45 mağaracının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştay üç gün sürdü. 22-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenen çalıştay renkli görüntülere sahne oldu.


17 ağustos Marmara depreminden sonra hız kazanan arama kurtarma dernek faaliyetleri genelde deprem sonrası enkazdan afetzede kurtarmaya yönelik olarak gelişti. Bunun yanında su altı ve doğa kurtarma çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşlarının sayısında da artış oldu. Ancak yurdumuzda mağaradan kazazede kurtarma konusunda deneyimli kurtarmacı eksikliği uzun yıllardır hissediliyordu. Mağaracılık Federasyonu bu konudaki eksikliğin giderilmesine yönelik yapılan çalıştayların 13.sünü Gündoğdu da düzenledi. 


Mağaradan kurtarma konusunun zorlukları göz önüne alındığında çalışacak gönüllülerin mağara tecrübesi olan kişiler arasından yetiştirilmesi önem arz etmektedir. Organize ettiğimiz çalıştaylar özellikle farklı bölgelerden gelen mağaracıların birlikte çalışması sayesinde dernekler arası koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi açısından da faydalı oldu.  Çalıştayın teorik eğitimlerin verildiği ilk gün, mağaracılık aktiviteleri esnasında yaşanabilecek olumsuzluklar ve bunlardan kaçınmak için alınması gereken önlemler ile dikkat edilecek konular anlatıldı. Yaşanabilecek kazalar esnasında ve sonrasında yapılması gerekenlerin anlatıldığı sunulardan sonra Gündoğdu kayalıklarında uygulamalı eğitimlerle bilgilerin pekiştirilmesine çalışıldı.
Attila Ülgen


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.