» » ŞAHİNTEPESİ YAMAÇ MAĞARASI ARAŞTIRMASI 8-4-2018
 
 ŞAHİNTEPESİ YAMAÇ MAĞARASI ARAŞTIRMASI 8-4-2018 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 1 356 Tarih: 20-04-2018, 00:08 Yorumlar: 0

ŞAHİNTEPESİ YAMAÇ MAĞARASI ARAŞTIRMASI 8-4-201801.Nisan 2018 tarihinde, Gemlik – Şahinyurdu - Cıvatarla Mağara araştırması ile, 2018 yılının ilk faaliyetini bitirince gaza gelip, 6,7,8 nisanda, Orhaneli ve Büyükorhan’da kamplı bir organizasyonla birkaç mağara ihbarını değerlendirmeyi düşündük.  Ancak Cuma öğlende gitmeyi planladığımız geziye, işten güçten kimse katılamayınca faaliyetin Nisan 2018 tarihli Gemlik, Şahinyurdu, Cıvatarla Mağara araştırması ile 2018 yılının ilk faaliyetini yönü değişti. 8 nisan sabahı daha önce Mustafakemalpaşa mağaraları projesi kapsamında 06 ekim 2017 tarihinde gidip ulaşamadığımız Mustafakemalpaşa Çömlekçi mahallesi Şahintepesi  Yamaç mağarası na farklı bir güzergahtan ulaşmaya karar verdik.

09.30 da Alim Ölmez, Attila Ülgen, Özkan Yıldırım, Aynur Doğan Akın, Halil İbrahim Akın dan oluşan ekip ile Mustafakemalpaşa’dan hareketle yola çıktık. Karaorman mahallesinde, çay-simit-peynir temalı yarım saatlik moladan sonra, Çömlekçi mahallesine bağlı Şahintepesi mevkiine doğru yola çıktık.

ŞAHİNTEPESİ YAMAÇ MAĞARASI ARAŞTIRMASI 8-4-2018Daha önce fotoğrafladığımız Şahintepesi ve Kral Kızının mağarasına hiç uğramadan sık çalılık ve ormanlık alanda, Çömlekçi köyünden görünen, büyük girişli Şahintepesi Yamaç mağarasına ulaşmak için yola koyulduk. Yoğun çalılar izin verdiği ölçüde,i Şahintepesi kayalıklarından fazla uzaklaşmadan, hatta mümkün olduğunca kayalığın yanından zor da olsa mağaraya yaklaşık 40 dakikada ulaşmayı başardık.   Büyük bir kaya bloğunun altındaki boşluk şeklinde karşımıza çıkan mağara, 14mt. Genişlik ve 9 mt. yükseklikle ağızla başlıyor, 11 mt uzunluğa sahip mağaranın karanlık bir bölgesi bulunmuyor. Mağaranın sol tarafında, yine ana kayadan kopmuş, büyük bir kaya bloğunun ana kaya ile arasında kalan 1-2 mt. genişlindeki çatlak, yukarıya doğru uzanıyor.

Çömlekçi köyünden çekilen fotoğrafta, oldukça heybetli bir mağara görüntüsü oluştursa da, beklentimiz bu keşifle boşa çıktı. 39.58.34-28.37.25 koordinatlarındaki mağaranın Rakım’ı 290 mt olarak ölçüldü. Alim Hocanın elinden Kahvelerimizi içtikten sonra, Çömlekçi mahallesinden Fatih Hazar’ın tarifiyle geriye dönmek yerine Çatak deresi ne ulaşmak için aşağıya doğru indik.

Daha önce hiç fotoğraflanmamış Şahintepesi şelalesi ve Kazanlar’ı görüntülemek bizim için güzel bir çalışma oldu. Hayvancılığın yıllardır azalmış olması bitki örtüsünün çok yoğunlaşmasına neden olmuş. Hiçbir çöple karşılaşmamamız da bölgenin bakirliği konusundaki düşüncemizi destekledi.

ŞAHİNTEPESİ YAMAÇ MAĞARASI ARAŞTIRMASI 8-4-2018Geldiğimiz yoldan geri dönmenin bizi oldukça zorlayacağını düşünerek dere yatağından kuzeye doğru ilerleyerek, bitki örtüsünün bu kadar sık olmadığı bir yerden araçlarımızın olduğu yere dönmeye karar verdik. Ancak dere yatağını takip etmek de sandığımız kadar kolay olmadı. Kayaların kayganlığı ve zaman zaman geçit vermeyen kayalıkların bizi zorlaması sonucu kayıp düşen Aynur’un belini incitmesi faaliyetin dönüş aşamasını acılı geçirmesine neden oldu. Yine de saat 16,30 da araçlarımızın yanına dönmeyi başardık. Mağara faaliyetlerinde alışık olmadığımız bir lüksle kamp ocağında pişen köftelerimizi ekmek arası yapıp kamp koltuklarına yayıldık. Yemek sonrası ekibimizden Halil İbrahim Akın’ın Airsoft ekipmanları ortaya çıkınca yeni bir aktivite konusu bulduk. Rabbim sonumuzu hayır eylesin. Moderatörün Notu: "Diyelim bir, allah allah…”

Attila Ülgen   Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.