» » "Kocain" Mağarası Araştırması
 
 "Kocain" Mağarası Araştırması 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 835 Tarih: 17-07-2018, 20:42 Yorumlar: 0

12.07.2018 tarihinde Burdur merkez Kapaklı köyü ile Kestel köyü sınırlarında olan Kestel dağı Kulübe tepesine (2336m) çıkmak için Alperen Ölmez ile beraber yola koyulduk. Kapaklı köyünde kısa bir yol tarifi aldıktan sonra ormana girdik ve dağın eteklerinde ki mağara oluşumu dikkatimizi çekti. Zirve yerine mağaraya odaklandık ve rotamızı değiştirdik. 

Çam ormanı içerisinde kekik ve adaçayı kokularını içimize çekerek mağaraya doğru tırmanışa geçtik.Yarım saat sonra başlayan şiddetli sağanak bizi yolumuzdan çeviremedi.

Yaklaşık bir saatlik tırmanışın ardından  1710 metre rakımda mağaraya ulaştık. Büyük bir kaya çöküntüsü ile başlayan giriş kısmı yaklaşık 20 metre genişliğinde 9,5 metre yüksekliği ve 8,5 metrede derinliğe sahip. girişteki büyük kısmın neredeyse ortasında ise 1,5 metre yüksekliğinde 3-3,5 metre genişliğinde 9 metre uzayan dar bir kısım daha mevcut. Bu kısımda çok sayıda büyüklükleri 5-15 cm olan sarkıt oluşumları gözlemledik.mağara dip kısmından su sızıntısı var ve taban azda olsa çamur. birkaç tane yarasa gözlemledik.  

Mağaranın geniş olan kısmı eskiden çobanlar tarafından sığınak olarak kullanılmış.

Çalışmayı tamamlayıp dönüşe geçtiğimizde eşsiz manzara ve yağmur sonrası toprak ve kekik kokusu bütün yorgunluğumuzu unutturdu.

Alim Ölmez


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.