» » MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI 14 Ekim 2017
 
 MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI 14 Ekim 2017 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 1 319 Tarih: 19-10-2017, 23:53 Yorumlar: 0

MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI 14 Ekim 2017
Soğucak Köyü Karanlıkdere mahallesi Piynar mağarası

14 Ekim 2017 Cumartesi günü, Alim Ölmez, Attila Ülgen ikilisi olarak, Mustafakemalpaşa mağaralarını dolaşıp mağara ararken toparladığımız ihbarlardan bir yenisine ulaşmak için, daha önce uğradığımız Yenice köyüne tekrar geldik. Saat 10:30 da Yenice mahalle muhtarımız Muttalip Emir’i köy kahvesinde beklerken, sohbete başladığımız köylüler aradığımız mağaranın aslında mağara olmadığını, büyük bir kaya bloğunun altındaki oyuklar olduğunu anlattılar. Kahveye gelen Muhtarımızda aynı bilgiyi teyit edince, söz konusu bölgeyi araştırmaktan vazgeçtik.

MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI 14 Ekim 2017İhbar listemizde Yenice köyüne yakın Soğucak köyü olduğunu görünce, Soğucak köyüne yönelmeye karar verdik. Yenice köyünde bize, Soğucak köyü Karanlıkdere mahallesinde oturan Ali Tosun u bulmamızı önerdiler. Bölgede mağara varsa Ali Tosunun yardımcı olabileceği söylendi. Karanlıkdere de bizi ağırlayan Ali Tosun un yönlendirmesi ve Şerif Tosun un rehberliğinde Tembel pınarı mevkiinde Piynar mağarasına ulaştığımızda saat 13,00 olmuştu.

Mağaranın ağzı çalılarla kapatılmıştı. Beklediğimizden çok daha büyük bu dikey mağaranın derinliği 32 mt. Pek çok kolunun toplanmasıyla uzunluğu 75 mt yi bulduğu saptandı. Pek çok farklı hayvan kemiği gözlendi. Gereken ölçümler yapıldıktan sonra Ali Topalın evine döndüğümüzde saat 16.00 MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI 14 Ekim 2017olmuştu. Uzun süren çay sohbetinde bal ve aşüre ikramından sonra Ali Tosun evin biraz üstünde bir mağaranın daha olduğu bilgisini verince oraya da bakmaya karar verdik. Mağaraya vardığımızda dikey nitelikli girişin 5 mt lik bir dikeyle başladığı görüldü. Gereken ekipmanın arabadan getirilmesi ve araştırmanın tamamlanması için saatin çok geç olduğuna karar vererek, mağarayı araştırmayı ertesi güne bırakarak, dönüşe geçtik.
Attila Ülgen


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.