Kayıt
0
4 743
1-03-2011, 01:17

5. ULUSAL SPELEOLOJİ SEMPOZYUMU

5. ULUSAL SPELEOLOJİ SEMPOZYUMU  Maalesef Türkiye'deki speleolojik çalışmaların yayınlanabileceği veya paylaşılabileceği pek fazla ortam bulunmamakta. Öte yandan sayıları neredeyse 20'yi bulan birçok mağara araştırma grubunun büyük çoğunluğu da diğerlerinin faaliyetlerinden habersiz. İlki 1990 yılında düzenlenen Ulusal Speleoloji Sempozyumu da geçen 20 yılda sadece dört defa toplanabildi ve gerek mağaracılar ile mağara bilimini gerekse de mağaracıları bir araya getirmeyi düzenli bir hale getiremedi. Mağaracılığın Türkiye'deki en önemli kaynakları olan üniversite kulüplerindeki birçok üye de hiçbir speleoloji sempozyumuna denk gelemeden mezun oldu.

18-20 Mart 2011 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan 5. Ulusal Speleoloji Sempozyumu'nda bu eksikliği gidermek için ilk adımı atacağız. Bundan sonra her sene yapılmasını hedeflediğimiz speleoloji sempozyumununu bu yıl iki ana bölümden oluşacak şekilde planladık. İlk iki gün haritalama, biospeleoloji gibi farklı konuları içeren oturumlar altında sunumlara, son gün ise ülkemizde mağaracılık yapan grupların yıllık araştırma sonuçlarına ayrıldı. Amacımız hem mağara bilimiyle uğraşan akademisyenlerle mağaracıları bir araya getirmek hem de mağaracılık grupları arasındaki bilgi akışını arttırmak. Her ne kadar bir sempozyum için geç bir ilk çağrı olsa da tüm katılımcıların oluşumunu yeni tamamlayan federasyonun bu ilk organizayonunu anlayışla karşılayacağını umuyor ve mağaracılıkla ilgilenen herkesin 18-20 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul'a bekliyoruz.

 

Sempozyum Konuları

Bildiri/Oturum Konu Başlıkları

Sempozyum oturumları katılımcılardan gelecek olan sunumlar dahilinde ana konu başlıkları altında düzenlenecektir. Düzenlenmesi planlanan oturum başlıkları:

    Jeoloji - Hidrojeoloji
    Biospeleoloji
    Haritalama (ölçüm, çizim, sembol, teknoloji kullanımı, kıyaslama)
    Mağara Koruma (yasal düzenlemeler, uygulama)
    Arkeoloji / Kültür
    Belgeleme
    Genel

Ana başlıklar altında bir araya getirelemeyen sunumlar genel bir oturumda toplanacaktır.

Poster Konu Başlıkları

Poster sunumlarında da temel olarak yukarıdaki konu başlıkları önerilmekle birlikte mağaracılıkla ilgili olduğunu düşündüğünüz veya daha spesifik bilgiler içeren konuları poster olarak sunabilirsiniz.

Ekiplerin çalışma sonuçları

Sempozyumun son gününde (20 Mart - Pazar) mağaracılık alanında çalışan tüm ekipler kendilerine ayrılan sürede kısaca yürütmekte oldukları ve yakın gelecek için planladıkları çalışmalarla ilgili bilgi vereceklerdir. Bu amaçla şu gruplara davetiye gönderilmektedir: AKÜMAK, AMT, ANADOSK, ANÜMAB, ASPEG, BUMAD, BÜMAK, DAUM-KAG, DEUMAK, EGEMAK, EMAK, ESMAD, HÜMAK, İTÜMAK, İZMAD, MAD, MADAG, MTA, o'mag, TAMAK, MÜMAK, MÜMAT.

Komisyon sunumları

Son olarak Türkiye Mağaracılık Federasyonu (TMF) komisyonları çalışmaları ve planları ile ilgili bilgilendirme sunumu yapacaklardır.
- Kurtarma Komisyonu
- Koruma Komisyonu
- Eğitim/Dokümantasyon Komisyonu
- Yabancı Mağaracılar Komisyonu

Mağara Kurtarma Konusu

Kurtarma konusu 5. Ulusal Mağaracılık Sempozyumunda, Federasyon Kurtarma Komisyonunun sunumları ile sınırlandırılacaktır. Bu sempozyumdan iki hafta sonra 1-3 Nisan 2011 tarihinde Doğada Arama Kurtarma Sempozyumu düzenleneceğinden, kurtarma konusu ile ilgili sunumlarınızı o sempozyuma yönlendireceğiz. Bu konuda lütfen TMF Kurtarma komisyonu başkanı Tulga Şener ile iletişim kurunuz.

SEMPOZYUM TARİHİ
18-20 Mart 2011

SEMPOZYUM YERİ
İstanbul Teknik Üniversitesi
Ayazağa Kampüsü
Eski KSB Kültür Sanat Birliği, Büyük Salon

Oylandı
0
0
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Temmuz 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031