Kayıt
0
4 981
9-10-2011, 20:24

MAD BURSA YAYLACIK 2011 ETKİNLİĞİNDEYDİ

MAD BURSA YAYLACIK 2011 ETKİNLİĞİNDEYDİ2003 yılında yapılan harita çalışması ve yüzey araştırması ile Geyik Dağında bulduğumuz ve aradan geçen yıllarda önemli sonuçlara ulaştığımız, araştırma bölgemizin önemli mağaraları Yaylacık, Çadırçukuru ve Yellibel düdenleri…

Son üç yılda, Yaylacık’ta yaptığımız araştırmalarda önemli sonuçlara ulaştık. 2009 yılında Yaylacık düdenindeki araştırma başladı. Yine aynı yıl İnilti Pazarı mağarasına ilk giriş gerçekleştirildi. 2011 yılında ise iki mağaramızın birleştiğini ve İnilti Pazarı – Yaylacık Mağara Sistemine dönüştüğünü keşfettik.

Tabi ki, 2003 den 2011 yılına olan süreç uzunluğu nedeni ile eleştirilebilir. 2003 yılında eylül ayında, Haluk Yurdakul ve Bora Çorakbaş ile yaptığımız ilk yüzey araştırması, mağaralarla ilk karşılaşmamız olmuştur. Birçok açıdan bu gezi benim için “son romantik mağara araştırması” olmuştur. Bir tür geçmişe özlem diyelim…

MAD BURSA YAYLACIK 2011 ETKİNLİĞİNDEYDİ2004 yılı da çok ilginçtir. On beş gün olması planlanan faaliyetin ilk dört günü Alican Çelikten, Tulga Şener ve benden oluşan üç kişilik ekiple yapıldı. Çadırçukuru düdeni bu ekiple bitirildi. Daha sonra gelen diğer arkadaşlarımızla, Tozlu mağarasının sonu bulundu.

2005 – 2008 arasında başka işlerle de uğraştık. Altıntaş Düdenağzı mağarası bu dönemde araştırıldı.

Evet araştırmalarımız uzun yıllara yayılıyor. Neden mi? Eskiden beri MAD üyeleri çalışan kişilerden oluşmakta. Bir üniversite klubünün sahip olduğu üye kaynağına ve yazları ayrılabilecek uzun sürelere hiçbir zaman sahip olamadık. Bu şartlar düşünüldüğünde ayırabildiğimiz süre / yapılan iş oranında çok ileride olduğumuz tartışılmaz bir gerçektir. Bizimde bir avantajımız var: üniversite eğitimi bittiğinde mağaracılığı bırakmak zorunda değiliz. Uzun yıllar, mağara sporunun zevkini doya doya çıkartıyoruz.

MAD BURSA YAYLACIK 2011 ETKİNLİĞİNDEYDİBursa şubemize gelince; üyelerimiz 2005 den bu yana yaz etkinliklerinde üç-dört üye ile aktif görev aldı. Bununla birlikte ilk kez bu yaz , ki çoğunluğu MADBursa yeni üyelerinden oluşan yedi kişi ile Yaylacık yaz etkinliğine katıldık. Üyelerimiz, İnilti Pazarı – Yaylacık düdenlerinin birleşmesinde, Yellibel mağarasının döşenmesinde, Yaylacık’a yük taşınmasında ve Çadırçukurun’da yan kol araştırılmasında görev aldılar.

MADBursa kurulduğu günden bu yana önemli bir gelişme süreci yaşadı. Doğal olarak Bursa’da, sıfır olmasa da sıfıra yakın bir noktadan çalışmaya başladık. Her ne kadar, bir MAD üyesi kardeşimiz “MAD, MADBursa için elinden gelenden daha fazlasını yaptı” şeklinde kendini bilmez bir şekilde konuşmaktaysa da, bu gerçeği yansıtmamaktadır. Bu gün, MADBursa kendi başına araştırma yapabilecek, dikey mağaralarda çalışabilecek bilgi birikimine ulaşmıştır. Bu konuma gelmekteki en önemli etken de MADBursa üyelerinin özverili çalışmalarıdır.

MAD BURSA YAYLACIK 2011 ETKİNLİĞİNDEYDİÖnümüzdeki yıllarda, MADBursa’nın Türk mağaracılığındaki yeri daha ileri bir konumda olacaktır.

Yaylacık Ekibimiz: Attila Ülgen, Murat Soğucak, Kasım Altay, Mustafa Caner, Onur Yurtbaşı, Emrah Sınmaz, A.Tamer Aker

Foto1:Mustafa Caner ve Attila Ülgen Çadırçukur döşemesinde
Foto2:Kasım Altay Yellibel araştırmasında
Foto3:A.Tamer Aker Çadırçukuru çıkış ağızında
Foto4:Murat Soğucak, Mustafa Caner ve Ayşegül Biber Çadırçukuru yan kol araştırmasındaEmrah Sınmaz
Oylandı
+5
1
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Temmuz 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031