» » Mağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön Sonuçları
 
 Mağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön Sonuçları 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 3 194 Tarih: 9-08-2011, 22:09 Yorumlar: 0

Mağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön Sonuçları2011 Yaz araştırma etkinliği 29 Temmuz’da başladı. Etkinlik şu an ikinci haftasında ve devam ediyor. 2003 yılından bu yana, Geyik dağında sürdürülen araştırmalarda önemli sonuçlara şimdiden ulaşıldı. Bilindiği gibi son üç yıldır Yaylacık ve İnilti pazarı mağaralarında araştırmamız devam etmekteydi.
2003 yılında bölge harita incelemesi ile bulunmuştu. 2004 yılında; Çiğdem, Tozlu, Çadır Çukuru mağaraları ve çevresindeki kar delikleri araştırılmıştı. O zamana kadar yapılan araştırmada bölgenin potansiyeli tam olarak ortaya çıkartılamamış, anlaşılamamıştı.
2005-2008 yılları arasındaki dört yılda, araştırmalarımız, Çetmi ve Altıntaş’ta devam etmiş, bölgeye bir süreliğine gidilmemiştir. Açıkça söylemek gerekirse Yaylacık düdeni unutulup, olduğu yerde bırakılmıştır.
2009 yılında yaz etkinliği planlanırken, araştırılacak bilinen ciddi mağaramız olmadığından, bölge tekrar gündeme gelmiş ve etkinliğin Geyik dağında yapılmasına karar verilmiştir. 2004 yılında keşfedilip, unutulan Yaylacık düdeninde, ilk gün -94m inilmesi tam bir sürpriz olmuştur...
Mağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön SonuçlarıAynı yıl, rehberimiz Teke Ahmet’in yerini gösterdiği İnilti Pazarı mağarasında, başlangıçtaki dikey iniş yapıldıktan sonra mağaranın devasa galerisi ilk olarak keşfedilmiştir.
2010 da ise her iki mağarada ilerlenmiş, daha sonraki değerlendirmede her iki mağaranın birleşebileceği teorisi ortaya atılmıştır.
Mağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön Sonuçları
Şuan devam eden araştırmamızın erken sonuçları şöyledir:
İnilti Pazarı Mağarası ve Yaylacık Düdeni birleşerek, İnilti Pazarı – Yaylacık Mağara Sistemi haline gelmiştir. Her iki mağaranın ana galerilerindeki araştırma tamamlanmıştır. Yaylacık’taki yan kolların haritalanmasına devam edilmektedir. İlk sonuçlara göre sistemin tahmini derinliği -600 m civarı ve uzunluğu 6000m üstüdür.
Araştırmalarda, Yellibel düdeninde -180 m civarında inilmiş ve mağara dar bir çatlakla sonlanmıştır. Üç adet daha küçük dikey mağara haritalanmıştır.
Bu sonuçlarla ölçümler tamamlandığında, İnilti Pazarı – Yaylacık Mağara Sistemi, Türkiye mağara derinlik sıralamasında önemli bir yere yerleşmekle birlikte, asıl olarak uzunluk sıralamasında üçüncülüğe yerleşecektir.

Geyik dağı ile ilgili bir başka ilginç bilgi de şudur:
1997 yılında Temuçin Aygen’e Antalya’daki evinde yaptığımız ziyarette, Gündoğmuş’ta su kaynaklarına gittiğini ve “Geyik dağında daha önce araştırma yapılmadığı, bölgenin potansiyelinin iyi olabileceği…” şeklindeki bilgi kendisi tarafından verilmiştir. Her zaman ki gibi haklı çıkmıştır.Bu bilgi, Jeolog Dr. Temuçin Aygen’in, daha önce defalarca aktardığı mağara istihbaratlarının sonuncusu niteliğini taşımaktadır.


Ne mutlu, Mağara Araştırma Derneğine…

Mağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön SonuçlarıMağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön SonuçlarıMağara Araştırma Derneği 2011 Yaz Etkinliği Ön Sonuçları


Emrah Sınmaz


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.