Kayıt
0
2 998
5-02-2011, 19:56

29 Ekim 2005 Balıkesir, Söve Ballıkayalar Etkinliği

Etkinlik tarihi:  29 ekim 2005

Etkinligin amacı:  Araştırma, eğitim

Etkinligin planlanması:

Ballıkayalar mağarasının ilk bilgisi Bursa ve çevresinde araştırma yapan MTA ekibinden alındı. Mağaraya 1995 yılında BÜMAK-MAD ortak etkinliği yapıldı. Etkinlik sırasındaki aksaklıklar nedeniyle mağaranın haritalanması yapılamadı.

Daha sonra iki kez daha mağaraya eğitim amaçlı etkinlik düzenlendiyse de harita çalışması yapılamadı.

Aslında çok ani bir kararla mağaraya etkinliğe karar verdik. Bora kardeşimizin kararlı tavrı ile Ankara, Bursa ve İzmit’ten gelecek üyelerimiz ile ekip oluşturuldu.

Katılanlar: Etkinliğe sekiz kişi katıldı.

Cem Ersoy, Okan Özşekerci, Bora Çorakbaş, Yasemin Sınmaz, Emrah Sınmaz

Nuray Bayer, Levent Taşdemir, Bahar Haser


Etkinlik:
Yirmi sekiz ekim gecesi Ankara’dan Bora ve Nuray Bursa’ya ulaştılar. Sabah erken saatte Levent ve Bahar’ın da İzmit’ten katılmaları ile ekip tamamlanmış oldu. Yol, Göbel’de jandarmayı bilgilendirme derken ancak öğle saatinde mağaranın ağzına varıldı.

İlk olarak Emrah, Nuray ve Bora’dan oluşan ekiple mağaraya girildi. Mağara hemen girişten sonra yaklaşık 80° dikey eğimli devam ediyor. Önce sol tarafta 3 adet doğal emniyet noktası var. Daha sonra karşı duvarda birkaç bolt emniyeti ile devam ediyor. Sonrasında küçük bir dik iniş ve mağara sonradan birleşen iki kolla ayrılıyor. Birleşimden hemen sonra ise tam bir boşluk inişi sonrasında karşı taraftan gelen eğime inilerek tekrar dik bir inişe başlanıyor. Ekipte birkaç teknik aksaklık, sıcak ortam nedeni ile gelişen susuzluk ve saatin ilerlemesi nedeniyle dönmeye karar veriyoruz. Mağara yine kendini haritalatmıyor, “bir daha ki sefere” diyoruz.


İlk ekip çıktığında hava kararmıştı. Cem, Bahar ve Okan’dan oluşan ikinci ekip mağaraya giriyor ve inilen yere kadar ulaşıp ip toplama görevi yapıyorlar. Bu sırada dışarıda yağış başlıyor. Ekip küçük bir oyuğa sığınarak çalışmanın tamamlanmasını bekliyor. İkinci ekibin mağaradan çıkışı, malzeme toplanması ve çamurlu tarlada araçlar yapılan yürüyüş saat 22 de tamamlandı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Bursa’ya dönüyoruz.

Ertesi gün ekip Ankara ve İzmit yönüne dağılıyor ve etkinlik tamamlanıyor.

Mağara İle ilgili Görüşler:

Mağarada çalışmanın iki zorluğu var. Bunlardan biri, dibe kadar, ipten çıkıp ayakta durmaya izin verecek yer olmamasıdır. İkincisi ise mağaranın çok sıcak olmasıdır. Bu nedenle giysi seçimi iyi yapılmalı ve mutlaka yeterli sıvı bulundurulmalıdır.

Ne şansızlıktır ki, mağarayı yıllardır haritalayamadık. Önümüzde ki yılda amacımız mağaranın haritalanmasıdır. Küçük ancak iyi bir ekiple, bir günde bu iş tamamlanabilir. Mağara Bursa’ya yakın ve eğitim için kullanılabilecek bir dikey mağaradır.

 

Emrah SINMAZ

Oylandı
0
0
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Temmuz 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031