Kayıt
0
4 375
21-03-2011, 10:50

20 Şubat 2011 Keles Gozini Mağarası

20 Şubat 2011 Keles Gozini Mağarası Sabah saat 8.40 da buluşularak Bursa’dan yola çıkıldı. Saat 9.53 de Keles’te çorbaya oturduk. Öğrendik ki pazar günleri üç çorbacıdan 1 tanesi nöbetleşe açık oluyormuş. Harika…Saat 10.45 de Gelemiç’e ulaştık. Mehmet Çetin’in telefon nosunu kaybettiğimizden, evine yakın ilk karşılaştığımız köylüden telefonunu aldık. Uzun Mehmet’i arandıktan iki dakika sonra arabanın yanında hazırdı.

Meddah, bizim aynımızın köyde yaşayanı. Balığa gider, mağaraya girer, çadırla kamp atar… Mağara’ya giderken dere yanında rafting yapıldığını konuşuyoruz. Ne kadar gidiliyor diye sorduk, “buradan girdik…” diye yanıt alıyoruz. O kadar yani…

On dakika dere yanında yürüyüş sonrasında, vuruyoruz yokuşa… Rehberimiz dışında ekibin kondüsyonu perişan. Tabi “sigara bırakacağız falan” derken mola vere vere tepeye doğru tırmandık. Yolda üç aşamalı, gavur ininden yarasa gübresi indirmek için meddah’ın yaptığı, teleferik hattının ahşap makaralarını inceledik. Ucuz ancak işlevsel bir çözüm.

Aslında Gavur ini yıllardır bilinen ve haritası olan bir mağara. Goz İni bu mağaraya çok yakın ancak haritası yok. Yirmi yıl önce Gavur İnini de  aynı rehber göstermiş. Bunu göstermemiş. Bir yerde köyden rehberlik yapacak biri ile tanıştın mı? Adamı sevdiysen o da seni sever. Muhabbet insanıdır bunlar. Seni sevmedi mi? Ağızlarını bıçak açmaz. Biz, sevdik Uzun Mehmet’i…

Goz İni mağarası tavanı yüksek tek bir galeri şeklinde. Hacim olara büyük görünüyor. Ancak ölçümlerde yaklaşık 60m uzunluğunda. Ölçüm kısa sürüyor. Daha sonra Gavur İnini görmek üzere bu mağaraya yönleniyoruz. Saat 14 de mağaranın ağzındayız. Mağara’ya girmek ve köye dönüş ile saati 16  ediyoruz. Bu gün yeter deyip. Köy kahvesinde çay ve yemek işini yapıyoruz.

Saat 17 de vedalaşma ve yola çıkış. Saat 18.30 da Bursa’ya dönmemiz ile etkinlik sonlanıyor.
Taner kardeşimiz de ilk kez mağaraya bu etkinlikte girdi. Mağaracılık hayatı uzun olsun… Bölgeye bir etkinlik daha yapmamız gerekiyor. Bir istihbaratımız daha var.

Vallaha da bravo…

 

1. Etkinliğe Katılanlar:
Murat Soğucak
Emrah Sınmaz
Attila Ülgen
Tamer Çekici
Yenal Yazıcıoğlu
Mustafa Caner
Taner Türker
Merve Öner
Mehmet Çetin (Uzun Mehmet)

2. Yer:
Bursa, Keles, Gelemiç Köyü, Kayarası mevki Goz İni mağarası

3. Ulaşım:
Keles’in Bursa’ya uzaklığı 70 km dir. Keles’ten Gelemiç köyü 15 dk mesafededir.

4. Bağlantı Kurulacak Kişiler:
Gelemiç köyü, Mehmet Çetin (Uzun Mehmet) Meddah     0 537 4019867

5. Hava Durumu: 
Hava durumuna göre, etkinlik günü Bursa’da yağış bekleniyordu. Etkinlikten önceki gece Bursa merkez de yağmur yağdı. Sabah, Keles civarı ve Gelemiç’e kadar yolda yoğun sis vardı. Gelemiç’te hava kapalıydı. Akşam saat 16 da hafif yağış oldu.

6. Maliyet:
Etkinlik, yiyecek ve ulaşım masrafı ile kişi başına 15 tl ye çıkmıştır. Çalışan üyelerden derneğe katkı için 5 tl toplandı.

7. Götürülen Malzeme: 
Yatay Mağara olduğu guano nedeniyle tulum, çizme, baret, ölçüm malzemeleri götürüldü.
Mağaralar yatay olduğundan hiçbir teknik malzemeye ihtiyaç olmadı. Mağara normal giysilerle girilebilecek kadar rahattı.

8. Sarf Edilen Malzeme:

9. Lojistik:
Etkinlik için, bu sefer hazırlıklıydık. Su, ekmek ve peynir alındı. Yine de suyu araçlarda bıraktık. Bir su sorumlusu olsa fena olmayacak

 

Emrah SINMAZ

Oylandı
0
0
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Temmuz 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031