» » 6 Nisan 2008 Dedetepe1 Keşif Etkinliği
 
 6 Nisan 2008 Dedetepe1 Keşif Etkinliği 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 1 429 Tarih: 21-02-2011, 09:45 Yorumlar: 0

Yaptığımız kaya çalışmalarını dikey mağarada test etmek istiyoruz. Bu nedenle Bursa’ya yakın daha önceden araştırılmış mağaraları değerlendirmeye aldık. İnternetten yapılan taramada İznik civarında birkaç mağara saptandı. Bu mağaraları bulmak için 3 kişilik ekibimizle yola çıktık.

İznik’te yaptığımız plana göre ilk olarak çıngıraklı çalı -21m mağarasını aramaya karar verdik. İhsaniye köyüne doğru yola çıktık. Tarife göre Sansarak köyü yol ayrımında, İhsaniye köyüne doğru 200m gidince sağdaki patikadan Çıngıraklı çalı tepesine yürünerek mağaraya ulaşılıyordu. Ancak araştırma 1986 yılında yapılmıştı. Patika yoktu. Tepede araştırma yapıldı ancak ağız bulunamadı. Başlayan yağmur ve tepenin ağaçlık olması araştırmayı iyice zorlaştırdı. İkinci hedefimize yönlenmeye karar verdik.

Sansarak köyü üzerinde bozuk yolu izleyerek Çandarlı’ya vardık. Mağaralar İzmit yönüne doğru Dede Çal tepedeydi. Ancak haritada tepe olarak görünen taraf  aşağı doğru inen bir vadiydi. Çandarlı’ya geri döndük ve bir köylü bize rehberlik için geldi. Tepe yolun diğer tarafındaymış. Böylece, TAY projesindeki verilerin ne kadar doğru olduğunu sağlama imkanımız oldu. Rehberimiz bile mağarayı zor buldu. Sonuç olarak -47m lik dedetepe 1 mağarasını bulduk. Daha sonra tepenin ters tarafında dedetepe 3 mağarasının ağzını başka bir köylü gösterdi. Gösterdi ama üstüne bassak bile fark edemeyeceğimiz bir girişti. Çok dar bir ağızdı ve içi neredeyse ağaç parçaları ile dolmuştu.

Dedetepe 1 eğitim için uygun görünüyor. Ağaçlık bir arazide rehber olmadan küçük, bilinen bir mağarayı bulmak bile oldukça zor bir iş. Bunu bulmamız bile bir şans. Bu gezi ile eğitim için yakın bir mağaramız oldu. 27 nisan da etkinlik planlıyoruz.

Ekip :Attila Ülgen, Emrah Sınmaz, Mustafa Caner

Emrah SINMAZSitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.