Kayıt
0
4 254
21-03-2011, 10:49

23 Ocak 2011 Gürsu Mağaraları Araştırma Faaliyeti

23 Ocak 2011 Gürsu Mağaraları Araştırma Faaliyeti Sabah saat 8.30 da buluşuldu. İki grup halinde, yola çıkılıp saat 9 da Gürsu merkez postane  önünde buluşuldu. Rehberimiz Recep Erol’u beklerken çorba olayına girildi. Daha sonra, belediye konsey binasının önünde rehberimizle buluştuk. Recep bey Belediyede Doğa Sporları Bölüm Sorumlusu olarak çalışıyor. Ayrıca yamaç paraşütü ile uğraşan Gürhav derneğinin de başkanlığını yürütüyor. Rehber sağlam, güvenlik sorunumuzda yok diye düşünüyoruz.

Saat 9.35’da Dışkaya köyüne doğru yola çıkıyoruz. Yokuş çıktığımızdan 10 km yolu saat 10.06 da tamamlayabiliyoruz. Kısa bir arayış ve köylülerden  yardım alarak, köyün hemen girişinde, sağdaki kayalık alanda, biraz yükseldikten sonra mağara ağzına ulaşıyoruz.Yeterli baretimiz olduğundan, zaman kaybetmemek için hep birlikte mağaraya girdik.  Rehberiniz bizi dışarıda beklemeye karar veriyor.

Dışkaya mağarasına 60cm yükseklik, 50cm genişlikteki dar bir girişle başlıyor. Sonrasında kaya bloklardan oluşan 3 kat küçük terastan sola doğru inildiğinde, mağara dibindeki salona ulaşılıyor. Buradan inildiğinde, 2 adet 3 basamaklı demir merdiven inişe yardım için önceden yerleştirilmiş. Sağdan inilince de dar iki geçitten inilerek aynı  salona ulaşılıyor. Bu geçitler üstünde yere alan kayaya yandan tırmanıldığında yukarı doğru ilerleyen dar bir kola ulaşılıyor ancak bu kolda çok uzun devam etmiyor. Mağara içindeki çalışma yaklaşık olarak, ölçümünde zor olması nedeni ile 50dk sürdü. Mağara içinde, birkaç yerde traverten oluşumlar ve küçük sarkıtlar dikkat çekiyor. Rivayete göre, eskiden köyün yaşlıları, bu mağaraya girip kur’an okurlar ibadet ederlermiş. Daha sonra bu kitaplar çalınmış. Demir merdivenlerde o zamandan kalmış.

Giysilerimizi değiştirmeden Landrover’ımıza binerek ikinci hedefimize Ericek köyüne doğru yola çıkıktık. Altı km sonra köyün girişinden sola toprak yola dönüyoruz. Bir süre sonra, küçük bir gölet ve gölet’in arkasındaki tepede Hisarkale tepesini görüyoruz. Tepeye çıkan toprak yolu yarısını, araçla çıkıyoruz. Ancak yağmurun yolu bozması nedeniyle yarı yolda kalıyoruz. 10 dk yürüyüşten sonra Hisarkale tepesine ulaşıyoruz. Kayanın ortasında dar, tavanı yüksek girişli mağaraya ulaşıyoruz. Mağaranın 30m kadar olduğunu tahmin ediyorum. Yenal’ın getirdiği çay ve külde pişmiş ekmeği yedikten sonra mağaraya giriş yapıyoruz. Tahminden küçük, dar yüksek tavanlı mağarayı kısa sürede gezip, aynı kısa sürede haritalıyoruz. Bu arada, duvarda gri yaldızla yazılmış yazı sayesinde “Eyüp ve S” arasındaki aşk konusunda bilgileniyoruz.

Dönüşte, Dışkaya köyü çıkışında sağa doğru, yamaç paraşütü pisti ve yakındaki konaklama tesisine uğruyoruz. Yakında mağaralar olduğu söyleniyor, ancak hava bozdu ve yağmur atıştırmaya başladı. Çay içmek daha cazip geliyor. Tesis belediye tarafından özel işletmeye verilmiş. Burada tesis sorumlusu ile tanışıyoruz. Rehberimiz, “çok konuştuğunu, ancak doğru konuştuğunu” söylüyor. İyi bir havada mağaraların yerlerine bakmak üzerine gelmeye karar veriyoruz.

Saat 15 de Gürsu’ya dönüyoruz. Belediye konseyinde çaylarımızı içtikten sonra faaliyet bitiyor. Saat 16 da evlerimize ulaşmamızla faaliyet sonlanıyor. Yenal ve Tamer’in  ilk faaliyetleri, mutlu görünüyorlardı. Bu etkinliğin en önemli kazanımı, bu iki arkadaşımızdır, diye düşünüyorum.

 

1. Etkinliğe Katılanlar:
Murat Soğucak
Emrah SINMAZ
Attila ÜLGEN
Tamer Çekici
Yenal Yazıcıoğlu
Kasım Altay

2. Yer:
Bursa, Gürsü, Dışkaya ve Ericek Köyleri, Dışkaya ve Hisarkale mağaraları

3. Ulaşım:
Gürsu, Bursa’nın merkez ilçesidir. Kent merkezine 15 dk kadar uzaklıktadır. Dışkaya köyü, Gürsu merkezinde 10 km, Ericek köyü ise Dışkaya köyünden 6 km mesafededir. Ulaşım özel araç ile sağlandı. Gürsu’dan sonra Dışkaya köyüne 30dk da ulaşıldı.

4. Bağlantı Kurulacak Kişiler:
Gürsu belediyesi ,Doğa Sporları Bölüm Sorumlusu Recep Erol
br />
5. Hava Durumu: 
Hava durumuna göre, etkinlik günü Bursa’da sağnak yağış bekleniyordu. Her şartta gidilmesine karar verildi.

6. Maliyet:
Etkinlik yaklaşık 40 tl yakıt harcanmıştır. Üyelerden 10 tl dernek için para toplanıldı.

7. Götürülen Malzeme: 
Yatay Mağara olduğu guano nedeniyle tulum, çizme, baret, ölçüm malzemeleri götürüldü.
Yeni aldığımız, led aydınlatmalı mağara baretlerini götürdük. Özellikle kısa mağaralarda hafif olduğu ve karpit’e göre daha zahmetsiz olduğu için bu baretleri kullanmayı düşünüyoruz. İki takım srt malzemesi de götürüldü. Ancak mağaralar küçük ve yatay olduğundan hiçbir teknik malzemeye ihtiyaç olmadı.

8. Sarf Edilen Malzeme:

9. Lojistik:
Kısa etkinlik olduğundan yiyecek almadık. Ancak, arada bir almayı unuttuğumuz su işini yine aksattık. Kış olması ve havanın soğuk olması nedeni ile su ihtiyacı olmadı. Yenal’ın getirdiği çay şüphesiz çok güzel gitti.

Emrah SINMAZ

Oylandı
+8
2
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Mart 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031