Kayıt
0
2 762
6-02-2011, 18:47

3 -4 Aralık 2005 Bursa Kapulukaya Mağarası

Bursa Kapulukaya Mağarası - Bursa Şube Organizasyonu

 

Katılanlar:

1. Bora Çorakbaş
2. Yücel Gürses
3. Onur Gürses
4. Göker Gülçür
5. Uraz Özşakar
6. Deniz Özkaya
7. Alican Çelikten
8. Özlem Başdoğan
9. Değer Başdoğan
10. Bahar Haser
11. Yasemin Sınmaz
12. Emrah Sınmaz
13. Levent Taşdemir
14. Murat Soğucak
15. Faruk Aksoy
16. Ergün Kaya
17. Osman Albayrak


Hava Durumu:

Hava açık ve etkinliğin olduğu ikinci gün 18 derece olarak ölçüldü.


ETKİNLİK RAPORU:


03 Aralık Cumartesi:
• 14:00 Etkinliğe Ankara’dan katılacak olan Uraz, Deniz, Onur, Yücel ve Bora’dan oluşan 5 kişilik ekip dernek evinde toplandı. Çarşamba gününden hazırlanan malzemeler hızlıca toparlanarak 14:30’a rezerve edilen biletler alınmak üzere hızla AŞTİ’ye doğru yol alındı.
• 14:35 14:30’a yetişilemediği için ayırtılan biletler alınamadı ama yine de aynı otobüste birlikte gidilebilecek şekilde biletler ayarlandı. Bu arada Göker ekibe dahil oldu.
• 15:00 Ankara’dan Bursa’ya hareket.
• 21:00 Bursa terminaline varıldı. Emrah emektar Land Rover’ı ile ekibi karşıladı. Yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuktan sonra eve varıldı.
• 21:20 Yoldan gelen aç ekip hemen yemeğe oturdu. Yasemin’in yaptığı mükemmel fırında tavuk, pilav ve ardından gelen kusursuz tatlılarla midemiz şenlendi.
• 22:00 Yemekten hemen sonra alkol eşliğinde önce Kuşlar filminin ilk 45 dakikalık kısmı izlenip kuşlara ve çekim tekniklerine şaşırıldı. Ardından da Dikkat Şahan Çıkabilir izlendi. Şahan çok kabiliyetli bulunup tekrar şaşırıldı.
• 02:00 Yatış. İnsanlar ısrarla yatak yerine yerde tulumlarda yatmak istediler. Bir ara yatakta yatacak insan bulunamadı.

04 Aralık Pazar :

• 07:00 Kalkış. Emrah ve Yasemin konukseverlikte sınır tanımamaya devam ettiler. Bora, Alican, Özlem, Değer, Onur, Deniz, Göker, Uraz, Osman, Yücel, Bahar ve Levent’ten oluşan ekibi hazırladıkları sucuklu yumurtalarla, ballı kaymaklarla etkinliğe hazırladılar.
• 08:30 Emrah’tan 4 araçla yola çıkıldı.
• 09:15 Kapulukaya’ya varıldı. Eşyalar toparlandı, mağara ağzına doğru harekete geçildi.
• 09:45 Mağara ağzına ulaşıldı. Mağara’ya giriş hazırlıkları.
• 10:30 Mağaranın ağzı oldukça dar ve dik olduğu için merdiven atıldı. Bora, Alican, Özlem, Değer, Onur, Deniz, Uraz, Göker ve Ergün’den oluşan ilk ekip mağaraya girdi. Bir süre yatay ilerleyen mağara bir süre sonra iki büyük kola ayrılmakta. Bir grup önce düz devam ederek kolu keşfe çalıştı. Dikey inişle karşılaşan ekip geri dönerek ekibe katıldı ve diğer koldan devam edildi. Bu kolda da 3-3.5 metrelik bir dikey inişle karşılaşıldı fakat buranın geçilebileceği fark edilince kocasını zayi etmek istemeyen Özlem ve Değer dışındaki herkes buradan kayalar ve Alican yardımı ile inerek aşağı doğru devam etti. Buranın çıkışında kaya kopması sonucu Alican başparmağını derin bir şekilde yardı. İlerleyen kısımda 3 delikle karşılaşıldı fakat hem ekibin yapısı itibariyle hem de malzeme yetersizliği sebebiyle dikey inişe geçilmeden geri dönüldü. Aynı rota izlenerek mağaranın ağzına geri gelindi. Bu arada Uraz, ısrarla içeri soktuğu Zenit marka fotoğraf makinesini dikkatsizlik sonucu kayalardan düşürmek üzere zayi etti.
• 12:45 İlk ekip mağaradan çıktı. Mağaradan çıkanlar açlıklarını börek, kola, ice tea ve browni ile giderdiler.
• 13:30 Osman, Yücel, Bahar, Yasemin, Emrah, Levent, Murat, Faruk ve Uraz’dan oluşan ikinci ekip mağaraya girdi. İlk ekibin izlediği rota izlenerek kayaların yardımıyla aynı dikey iniş yapıldı ve gidilebilen en uzak noktaya gidildikten sonra geri dönüldü. Kolların ayrıldığı noktaya gelindiğinde Uraz, Faruk ve Osman diğer kolu da görmek isteyerek ekipten ayrıldı. Osman ekibe haber verdi ve onay alındı.
• 15:15 Uraz, Faruk ve Osman dışında herkes mağaradan çıktı.
• 15:15 Bir insanın geçebileceği kadar büyüklükte bir tünelden sürünülerek, büyük bir çatlağa gelindi. Çatlağın sonunda üçer metrelik iki kısa dikey inişten kayalar yardımı ile inildi. Aşağıda büyük bir galeri bulundu fakat daha fazla inilemeyeceği için geri dönülmeye karar verildi
• 15:45 Uraz, Faruk ve Osman mağaradan çıktı.
• 16:15 Kaplıkaya’dan hareket.
• 17:00 Beşyol Kebapçısı’na varış. Karınlar güzelce doyuruldu.
• 18:00 Hareket saati beklenmek üzere Emrah ve Yasemin’in evine hareket edildi.
• 18:40 İzmit’e ve İstanbul’a hareket edeceklerle vedalaşıldı. Emrah arabasıyla Deniz, Uraz, Göker, Bora ve Yücel’i Bursa Terminali’ne bıraktı. Vedalaşıldı ve her şey için çok teşekkür edildi.
• 19:00 Göker ekipten ayrıldı. Deniz, Uraz, Yücel ve Bora, Ankara’ya doğru hareket etti.
• 01:00 Ankara’ya varış. Deniz yurda gitmek üzere ayrıldı. Uraz, Bora ve Yücel imza karşılığı teslim aldıkları malzemeleri bırakmak üzere dernek evine gittiler.
• 01:20 Dernek evine varış.

Raporu Hazırlayanın Notu:

Kapulukaya mağarası, mağaracılığa yeni başlayanlar için oldukça uygun fakat oluşum bakımından fakir bir mağara. Mağara, kısa inişler ve yer yer kısa ve dar tüneller barındırıyor. Ayrıca, özellikle girişte olmak üzere yer yer yarasalara, iç kısımda dışarıdan gelmiş bir yengece rastladık. Bunların haricinde mağaranın şehre yakın olması sebebiyle oldukça pis olmasından bahsedebiliriz. En derin kısımlarında bile şarap şişeleri, bira kutuları ve plastik torbalarla karşılaşmak hepimizi oldukça rahatsız etti.
Sınmaz ailesi bizi misafir etmek cesaretinde bulunduğu için kamp kurmadık. Kendi adıma karşılaştığım dostluk ve misafirperverlik için önce Emrah ve Yasemin Sınmaz’a ve diğer arkadaşlarıma tekrar çok teşekkür ediyorum.

Kemal Uraz Özşakar

Oylandı
0
0
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Haziran 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930