» » "AYAZKÖY" MAĞARASI ARAŞTIRMASI
 
 "AYAZKÖY" MAĞARASI ARAŞTIRMASI 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 873 Tarih: 24-11-2019, 21:00 Yorumlar: 0

31 Ekim 2019 Perşembe günü, Çataldağ Şeytan mağarası faaliyeti dönüşü sırasında Mustafakemalpaşa Havacılık Kulübünden Özkan Yıldırım’dan gelen bir mesaj Ayaz köy mağarasını haber veriyordu. Aslında daha önce bu mağara ihbarını almış ve sıraya koymuştuk.Özkan Yıldırım (Mustafakemalpaşa Mağara Araştırmaları Projesinde beş etkinliğe katılmıştı), yamaç paraşütü uygunluğunu kontrol etmek için gittiği Ayazköy Seyirtepe Toylan mevkiindeki mağarayı görünce hemen kısa bir video çekip bana atmış. 

15 Kasım Cuma günü öğleden sonra İhbarı değerlendirmek ve ön keşif yapmak için Alim ÖLMEZ ve Yusuf GEDİK ile beraber Ayazköy yolunu tuttuk. Önce “Karaoğlan Manda” evine uğradık. Ancak kapalı olduğu için ziyaret edemedik. Ayazköye geldiğimizde Özkan Yıldırım’ı telefonla bir kez daha arayıp yer tarifinin teyidini almaya çalışırken kendimizi mağaranın olduğu tepede bulduk bile.
Kısa bir araştırma sonrası mağara ağzını buldum. Mağara girişinin görünen kısmı tırmanış tekniği ile inilebilecek gibi göründüğü için mağaraya girmeye karar verdim. Dikey 4 metrelik bir iniş biraz zorlasa da başardım inmeyi.Mağara tabanı önce taşlarla doldurulmuş, sonra bir define meraklısı tarafından temizlenmeye çalışılmış. Ancak, yine de toplamda 7 metrede tıkanıyor. Çok sayıda sinek mevcut. Yarasa ve su gözlenmedi.

Haritalama için ölçümü bitirdikten sonra mağara ağzında bekleyen Yusuf birileri ile konuşmaya başladı. Çıkışta karşımda muhtar duruyordu. Mağaranın efsanelere göre 40 metreden derin olduğunu hatta bazı efsanelere göre Uluabat gölü kıyısına uzandığını anlattı. Ancak gözlemlerimize göre efsaneden öteye geçemedi.

Mağarada işimiz bitince günbatımı ve Uluabat gölü manzarası fotoğrafları da çekerek Mustafakemalpaşaya döndük.

Alim ÖLMEZ - Kasım 2019


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.