» » DÜGE DAĞ ARAŞTIRMASI (30-5-2015)
 
 DÜGE DAĞ ARAŞTIRMASI (30-5-2015) 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 2 025 Tarih: 2-06-2015, 23:28 Yorumlar: 0

DÜGE DAĞ ARAŞTIRMASI (30-5-2015)

Cumartesi günü daha önceki yıllarda keşfettiğimiz, ancak haritalayamadığımız mağarayı haritalamak üzere üç kişilik ekibimizle yollara düştük. Mağara Bursa Keles ilçesine bağlı Alaçam köyünde. Bursa’dan Alaçam’a ulaşmak çok kolay. Ancak mağaraya ulaşmak o kadar da kolay değil.

Düge Dağ denilen bölge Alaçam’nın güneyinde, Uludağ’ın kuzeye bakan yamaçlarında bulunuyor. Düge, düve ile eş anlamlı. Eskiden, köyde hayvancılığın ve insanın çok olduğu zamanlarda mağaranın bulunduğu bölgeye yaylaya çıkılırmış. Bölgenin adı buradan kalma.

Yapılan etkinlikte, mağaraya ulaşmak için gerçek anlamda balta girmemiş ormanda 3 saat kadar tırmanış ve arama yapıldı. Başkanımız Attila Ülgen’in nasıl olduğunu tam bilemediğimiz bir başarı ile mağarayı bulmasını takdir etmemek elde değil. DÜGE DAĞ ARAŞTIRMASI (30-5-2015)Orman bazı yerlerde o kadar sık ki, insan elinde dalları kesmek için pala olsun istiyor. Aynı zamanda, bu kadar çok bitki türünü bir arada görmek çok etkileyici. O gün, mağarayı bulamasak bile çok güzel bir doğa yürüyüşü gerçekleştirmiş olurduk.

Öncelikle bulduğumuz küçük bir ini haritaladık. Amacımıza ulaşıp asıl mağaraya ulaştığımızda öğle saatleriydi. Girişi dar olan mağara, kısa bir süre sonra genişleyip aşağı doğru basamaklar şeklinde inip, birkaç kolla güzelleşiyor. Mağaradaki çalışma 3 saatte tamamlandı.

DÜGE DAĞ ARAŞTIRMASI (30-5-2015)Aşağı aracımızın yanına inmemiz; ota, ağaca yaptığımız inceleme ve güzellemelerin yarattığı zaman kaybına rağmen bir saatte tamamlandı. Daha önceki faaliyette, rehberliğimizi yapan dostumuzun sahibi olduğu alabalık lokantasındaki molamız ise yaklaşık iki saat sürdü. Alaçam’dan dağa doğru çıkarken son mekan olan Nazo Ablanın lokantasını hararetle tavsiye ederiz.


Ekip: Emrah Sınmaz, Attila Ülgen, İsmet Ceyhun Yıldırım
Emrah Sınmaz

Fotoğraf Galerisi


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.