Kayıt
0
3 429
10-06-2012, 06:59

Ayvaini Belgesel Çekimi (10 Haziran 2012)

Ayvaini Belgesel Çekimi (10 Haziran 2012)Haziran ayı başında, Ayva ini belgeseli çekimi konusunda, CH Danışmanlık – Prodüksiyon şirketinden, üyemiz Murat Soğucak aracılığı ile görüşme isteği geldi. Çekimden yaklaşık bir hafta önce, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi'nin Kültürpark'taki lokalinde tanışma ve belgesel ile ilgili görüşme toplantısında, CH Danışmanlık Prodüksiyon’dan yeni arkadaşlarımızla buluştuk.

Belgesel çekimi için karar vermek için fazla düşünmemize gerek yoktu. Sporumuzun doğası gereği çekim ve görsellik konuyu en iyi tanıtabilecek yöntemdi. Ayva ini ve belgesel deyince, konunun çekiciliğinin de etkisi ile dernek üyelerimizin toplantıya katılımı yüksek seviyedeydi.

Ayvaini Belgesel Çekimi (10 Haziran 2012)Gelen teklif şöyleydi : Bursa’nın çeşitli mekanlarında çekilecek on üç bölümlük bir belgesel dizisi içinde bir bölüm Ayva ini mağarası ayrılmıştı. Belgesel ekibinde daha önce mağaraya defalarca giren kişiler vardı. Ancak ekip, mağaracı bir ekiple ve mağaracılık teknikleri kullanarak geçiş yapmak, HD kalitede çekim yaparak, mağarayı, mağaracılık sporunu ve bunlarla bağlantılı olarak MAD-Bursa şubemizi tanıtacak bir belgesel planlamaktaydı.

Ayvaini Belgesel Çekimi (10 Haziran 2012)Planlama olarak, çekimdeki bütünlüğün sağlanması için katılacak mağaracı ekibin, her çekim gününe katılabilecek aynı kişilerden oluşması gerekiyordu. En önemli sorun iki ekibi kaynaştırıp, hem işi yapabilmek, hem de güvenli bir şeklide mağaradan geçmekti. Çekim iki gün olarak planlandı. İlk olarak, mağaranın giriş ve çıkış ağızlarında çekim tamamlanacaktı. Mevsim ilerlemeden, su akışının görselliğinden yaralanabilmek için 10 haziran da çekim yapılmasına karar verildi. Daha sonraki bir çekim gününde ise mağara baştan sona geçilecek ve çekim tamamlanacaktı.

10 haziran günü; Emrah Sınmaz, Yasemin Sınmaz, Meriç Şeyma, Güldem Özkan, Murat Soğucak, Attila Ülgen, Cihat Özkan, Aykut Güngör, Hasan Akbaş, Sedat Çetin’den oluşan ekibimiz ile Ayva ini Mağarasının, su girişi olan ve 8-9 m lik dikey inişinin olduğu ağızında çalışmaya başladık. Öncelikle, dış çekimler ve mağaraya malzeme ile yürüyüş görüntüleri kayıt altına alındı.

Ayvaini Belgesel Çekimi (10 Haziran 2012)Mağara ağzında yapılacak çekimlerde, en uzun zaman zaman ekibin indirilmesi için gerekli sitemin kurulmasına harcandı. Daha sonra çekim ekibi ve mağaracılardan oluşan beş kişilik ekip mağara sistemi ile aşağı indirildi. Planlamada olmasa da, ekip ilk günün heyecanı ile mağaranın ilk 400 metrelik bölümünde de çekim gerçekleştirdi. Zamanın ilerlemesi nedeniyle Ayva köyü tarafındaki çekim aynı gün yapılamadı. Ekibin, mağara ağzına, aynı şekilde makara sistemi ile çıkartılması ve bu sırada çekimlerin yapılması ile çalışmamız tamamlandı.

İlk gün yapılan çalışmadan ve daha önceki mağara çekim deneyimlerimizden öğrendiğimiz, mağara içi çekimin zor ve tahminimizden daha uzun olacağıydı. Bu nedenle ikinci ve son çekimi 23-24 haziran da, iki gün, gece kampla başlayacak şekilde planladık. Ayva köyünde çekim yapılamamış olması, daha sonra çıkış ağzını kuru olarak görüntülenmesine neden olacaktı. 10 haziran, köy kahvesinde yapılan çay keyfiyle tamamlandı.


Fotoğraflar: Aykut GÜNGÖR

Emrah SINMAZ, Attila ÜLGEN


Fotoğraf Galerisi
Oylandı
+5
1
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Temmuz 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031