» » TMF Kurtarma Çalıştayı 1-2 Ekim 2011 Bursa
 
 TMF Kurtarma Çalıştayı 1-2 Ekim 2011 Bursa 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 4 273 Tarih: 9-10-2011, 13:43 Yorumlar: 0

TMF Kurtarma Çalıştayı 1-2 Ekim 2011 BursaTMF Kurtarma Çalıştayı, 1-2 Ekim 2011 tarihinde, Bursa Gündoğdu kayasında yapıldı. Çalıştay; MAD, MADBursa, HÜMAK, BUMAD, BÜMAK, İTÜMAK, ESMAD, ANADOSK, EMAK, DEUMAK, İZMAD ve AKUT üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Çalıştay, “sedye ile yaralı kurtarma” çalışması ağırlıklı olarak gerçekleştirildi. Zaman kazanılması için, “partner kurtarma” teknikleri bu çalıştay’ın konusu dışında bırakıldı. Bu çalıştay’ın iki önemli sonucu dikkat çekiciydi.

Birincisi, eğitilen bazı sporcuların bir sonraki çalıştay’a gelmemesi veya gelememesiydi. Doğal olarak, yıllar içinde jenerasyon değişikliği olmakta ve bilgi birikimi olan bir kısım sporcu bilgileri ile birlikte ortamdan ayrılmaktadır. Bilginin kalıcı olması açısından, daha düzenli olarak mağara içi ve dışı kurtarma çalışmalarının yapılması gerekliliği ortaya konulmuştur.

TMF Kurtarma Çalıştayı 1-2 Ekim 2011 Bursaİkincisi, düzenli çalışmalar yapılsa bile, gerçek bir kurtarma operasyonunda eksikliklerimiz neler olacaktır? sorusu gündeme geldi. Kurtarmanın en önemli unsurlarından bir tanesi olan malzeme ve malzemenin temini bu anlamda öne çıkmıştır. Çalıştaylar için bile malzeme getirme konusunda sıkıntılar yaşadığımız düşünüldüğünde, acil bir durumda malzeme konusu, ciddi aksaklıklara yol açabilecek sorun olarak önümüzde durmaktadır. Kaza anında; ipleri sen getir, kulaklar kimde?, karabin yeter mi? gibi şeylerle uğraşmamalıyız. TMF’nun ortak bir malzeme stoğu olması gerekliliği, bu çalıştaydan sonra tartışmaya açılmıştır. Önümüzdeki günlerde, bu konuda gelişmeler olması beklenmektedir.

Kurtarma konusunda, mağaracıları bekleyen sorunlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Kabaca sıralamak gerekirse 1.Eğitim 2.Malzeme 3.Kaza sırasında iletişim, grupların harekete geçme kabiliyeti 4.Kurtarma deneyimi olan kişilerin (özellikle mesai ile çalışanların) iş yerinden izinlerin alınabilmesi. 5.Resmi kuruluşların desteğin alınması…

Kurtarma eğitimlerinde TMF’nun önemli bir yol aldığı tartışılmaz bir gerçek. Belki de, TMF’nun en başarılı olduğu alan kurtarma eğitimleridir. Bu eğitimlerin daha da önemli sonucu, farklı gruplardaki mağara sporcularının birbirleri ile tanışması ve kaynaşmasıdır. Bu anlamda, eğitimlere katılan her gurup önemli kazanım sağlamıştır. Bir sonraki çalıştayda buluşmak üzere…

Emrah Sınmaz


Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.