Kayıt
0
4 437
4-05-2011, 00:22

1 Mayıs 2011 Gündoğdu Kaya Eğitimi

1 Mayıs 2011 Gündoğdu Kaya Eğitimi
Gündoğdu, Bursa - Kurşunlu arasında yer alan tepede kurulmuş yerleşim yeridir. Tepenin hemen kuzey yamaçlarından, Marmara denizi, ayaklarınızın altında seyredilmektedir. Kaya çalışması için uygun ve bizim bildiğimiz en güzel manzarası olan yer, Gündoğdu kayasıdır. Bursa şubesi olarak kurulduğumuz yıldan bu yana kaya çalışmalarımızı Gündoğdu’da yapmaktayız.

Gündoğdu kayası, tesadüfen TMB nin kurtarma eğitiminde mekan olarak kullanıldıktan sonra, yıllar içinde, Türk mağaracılarının da alışılagelmiş ortak eğitim alanı haline gelmiştir. 2010 yılında TMF tarafından düzenlenen ve Fransız eğiticiler tarafından verilen kurtarma eğitimi, bu eğitimlerin son örneğidir. Kurtarma ile ilgili çalıştayların bundan sonra da, bölgede yapılması muhtemeldir. Gündoğdu, göreceli olarak (Antalya dışında ) bütün gruplara yakındır ve kayada çalışmaya uygun, çok sayıda hat kurulmuştur. Daha önce Gündoğdu’ya gelmemiş olan mağaracı dostlarımızı da bir sonraki çalıştay da Bursa’ya bekliyoruz.

1 Mayıs 2011 Gündoğdu Kaya Eğitimi
1 Mayıs 2011 de yaptığımız eğitim, yedi üyemizin katılımı ile gerçekleştirildi. Attila Ülgen, Emrah Sınmaz, Mustafa Caner , Taner Türker ve Kasım Altay daha önce yapılan SRT eğitimlerinin devamı niteliğinde eğitime katıldılar. Dağcı kökenli yeni üyemiz Tolga Satıoğlu, ilk kez SRT çalışmasına rağmen, adaptasyonu ile takdir topladı. Tamer Çekici de ilk kez kaya çalışmasına katıldı. Benim yeni eğitim konseptim olan, “ aşırı hızlı, hizmet içi…” şeklinde tanımlanabilecek eğitime katıldı. ( Bu eğitim konsepti ilk ve son kez uygulanmıştır. )

İlkbahar döneminde 2-3 eğitim daha planlıyoruz. Eğitime katılamamış diğer arkadaşlarımızın da eğitimi tamamlandıktan sonra, ilk dikey mağara deneyimi için, araştırmasını tamamladığımız Balıkesir’deki Asvalt Tesisi Mağarasına gitmeyi planlıyoruz.

Eğitimlerimiz sonbahar aylarında devam edecek. Gündoğdu’da kaya eğitimi için sonbahar daha uygun. Bursa’nın ilginç bir huyu var. İlkbahar’da yağışlar hep hafta sonu düşüyor. Bu nedenle bazı hafta sonları çalışmaları iptal etmek zorunda kalıyoruz. Yazın ise, denizden gelen yansımaların artırdığı yakıcı güneş ışınları tahammül sınırlarını zorluyor. Sonbahar en güzel eğitim zamanı, hava şartları daha uygun gidiyor. Öyle ki, aralık ayında bile kaya da olabiliyorsunuz.

Bazı çalışmalarımız, yakın zamanda bitirilecek olan, Bursa Belediyesi, Hüdavendigar Parkı tırmanış duvarında
yapılmaya başlanacak. Böylece, Temel SRT eğitimi için daha kolay ulaşılabilir ortama kavuşmuş olacağız. Temel eğitimi, Üniversite kampüsünde yapabilen mağaracıları az buçuk kıskanmadan geçemiyoruz. Ne mutlu, mağaraları ve doğayı sevenlere.

Emrah Sınmaz
Oylandı
0
0
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Haziran 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930