Kayıt
0
3 060
19-02-2011, 18:40

19-20 Ocak 2008 Karabük İl Bulak Köyü ve Bulak Mevkii Mencilis Mağarası Eğitim Etkinliği

İnsanlar dünyanın güvenli ve düzenli bir yer olması için yıllarca çalışırlardı. Ama hiç kimse bunun ne kadar sıkıcı olabileceğinin farkında değildi.Bütün dünyanın parsellendiğini, hız limitleri konduğunu, bölümlere ayrıldığını, vergilendirildiğinive düzenlendiğini,bütün insanların sınavlardan geçirildiğini,fişlendiğini, nerede oturduğunun ne yediğinin kaydının tutulduğunu düşünün… Hiç kimseye macera yaşayacak bir alan kalmadı, satın alabilenler hariç. Lunaparka gitmek gibi. Film izlemek gibi. Ama bunlar gene de sahte heyecanlardı. Büyük bir sahte afetin olma ihtimali bile oy birliği ile ortdan kaldırıldı. Gerçek afet veya risk ihtimali olmadığından, gerçek kurtuluş şansı da ortadan kalkmış oldu. Gerçek mutluluk yok. Gerçek heyecan yok. Eğlence, kaçış, buluş yok.

Jean Genet

MAĞARA ARAŞTIRMA DERNEĞİ
Mencilis Mağarası
Katılanlar:

Emrah ÖZTEKİN
Ülkü TEKE
Emre Baturay ALTINOK
Bora ÇORAKBAŞ
Gülfem UYSAL
Birhan ALTAY
Muharrem SAMUK
Tulga ŞENER
Orkun PEKŞEN
Banu ŞENER
Barkın ŞENER
Yamaç ŞENER
Kubilay ERDOĞAN
Beril ERDOĞAN
Demir ERDOĞAN
Ertan KÖSEOĞLU
Emrah SINMAZ
Cem ERSOY
Atilla ÜLGEN
Sercan KORAY
Mustafa CANER
Efe ERSOY
Okan ÖZŞEKERCİ
Yetkin ALICI
Okay SADAK
Barış ELBAŞIOĞLU
Mete ERENGİL
Mustafa KAROUZ
Orkan ÖZCAN
Yücel KARATAŞ
Orkut KARADENİZ
Tansu PANCAR
Elif Başak ALTINOK
Ömer PEKŞEN
Taylan Çetin

MENCİLİS MAĞARASI


Coğrafi Konum ve Ulaşım
Karabük ili Safranbolu ilçesi Bulak Köyünde bulunan Mencilis Mağarası, Safranbolu’nun 10 km kuzey-batısında, Manastır Tepe ile Mağara Deresi’nin başlangıç noktasında bulunur. Mağaraya Safranbolu ve Karabük’ten ulaşılabilmektedir.


Özellikler
Mağaranın toplam uzunluğu 6052 metre, girişe göre son noktanın yüksekliği ise 281 metredir. Mencilis Mağarası, yatay olarak gelişmiş, çok katlı, kaynak konumlu aktif ve fosil bölümlerden oluşan bir mağaradır. Birbirine bağlı üç kattan oluşan bu mağara, ilginç bir oluşum ve gelişim özelliğine sahiptir. Mağaranın en altında Safranbolu’nun içme kullanma suyuna katkıda bulunan kaynak ve mağarası, onun üzerinde de içinde görünümleri son derece güzel sarkıt ve dikit, sütün, duvar ve perde damlataşlarına sahip olan ve gelişimini kısmen tamamlamış orta kat yer almaktadır.


ETKİNLİK RAPORU:
Mencilis mağarası Kamplı Mağara Etkinliği ve Temel Mağaracılık Eğitimi’ne katılanların sayısı 36 kişidir. 7 kişi mağaracı adayı, 21 kişi Ankara Mad, 8 kişi Bursa Mad tan katılmıştır. Ankara dan 28 kişi gelecek olup, 27 kişilik araç tutulmuştur. 7 kişi özel araçlar ile gelmiştir.

Kamp yeri: Bulak Köyü Muhtarlık Salonu. Baturay tarafından ayarlandı. Büyük bir salondu, tulumlar duvar dibine serilerek yatıldı, çok rahat edildi. Bulak köyü muhtarlığı tarafından çok iyi ağırlandık...

Şener mağara araştırma grubu ve Erdoğan mağara birimi turistik kısmı gezdiler keyif yaptılar, kendi mağaracını kendin yetiştir programına başarıyla devam ettiler.

19 Ocak Cumartesi :

07.00 Dernekte buluşulması kararlaştırılmasına rağmen bu saatte gelen az geç kalan çoğunluktaydı.

07.48 Eşyalar arabaya yerleştirildi.

08.00 Yola çıkıldı.

08.12 Yoldan Mete alındı.

08.18 Yoldan Barış alındı.

10.20 Karabük e 40 km var.

11.09 Karabük merkez Opet de Bursa ekibi ile buluşuldu ve son alışverişler yapıldı.

11.20 Safranbolu da Çorba molası verildi.

11.50 Tekrar yola çıkıldı.

12.10 Bulak köyüne varıldı.

13.20 1. Ekip ve yürüyüş yapmak isteyenler yerleşimi ve hazırlıklarını tamamlayarak Bulak köyünden mağaraya doğru yola çıktı.

14.50 Ekipler dağınık halde mağaraya ulaştılar, burada özel araç ile gelenler ile buluşuldu.

15.24 Hep beraber mağaraya girildi, 1. ekip turistik kısım bittikten sonra mağaraya devam etti.

21.00 1. Ekip mağaradan çıktı. 2. ekibin henüz gelmediği görülerek mağaraya dönüldü, karpit lambaları bırakıldı, çıkışta 2. ekip ile karşılaşıldı.

22.00 2.ekip mağaraya girdi.

23.00 1. ekip kama ulaştı. Safranbolu üzerinden gelinen yolun çok karlı olması nedeni ile midibüs bir yere kadar gelebildi, buradan Orkun un arabasıyla servis yapıldı.

20 Ocak Pazar :

08.00 2. ekip mağaradan çıktı ve uyku tulumları ile mağarada yattı.

09.30 3. Ekip kamp salonundan yola çıktı.

11.00 3. ekibin ilk 4 kişisi giriş ağzına ulaştı.

12.15 Yolda araba ile sorun yaşanması ve iletişimsizlik yüzünden 3. ekibin geri kalanı mağara ağzına ulaştı. Bu gecikme yüzünden Taylan mağaraya giremedi.

13.00 3. ekip mağaraya girdi.

17.15 3.ekip mağaradan çıktı.

19.30 Sıcak şaraplar içilerek Anakara ya doğru yola çıkıldı.


Ekip Raporları

1. Ekip

Emrah Sinmaz
Bora
Cem
Efe
Sercan
Atilla
Mustafa
Okay
Okan
Tansu

1. ekip mağarayı sorunsuz tamamladı. Mağaranın iple inilmesi gereken kısmına gelindiğinde kulaklar değiştirildi ve üstteki boltların yanına bir el boltu çakıldı. Merdiven döşenmemesine karar verilerek hat kuruldu. Bora, Cem ve Atilla devam ederek nehire ulaştı, bot şişirildi ve Cem botla galeriye gitti. Botun su alması üzerine Bora ve Atilla galeriyi görmekten vazgeçti. nehirden sular dolduruldu ve geri dönüşe geçildi. Bu arada yukarıda bekleyen ekip karpit değiştirmiş yola çıkmaya hazır idi. Ekip dönüşe geçti, kalabalık olduğu ve kişilerin hızları eşit olmadığı için kopmalar yaşandı. Dönüşte bir grup yanlış kola girdi, böylece o kol da görülmüş oldu. Çıktıktan sonra 2. ekibin gelmemiş olması üzerine yürüme ve bekleme konusunda tartışma çıktı. Karpit lambalarının bırakılmasından sonra 2. ekibin gelmesi üzerine geri dönüşe geçildi.

2. Ekip
Muharrem
Baturay
Birhan
Ülkü
Aramakurtarma Ertan
Orkun
Ömer
Orkuthan
Yücel
Taylan levent

Ekipman sıkıntısı nedeni ile ekipten bir kişinin sabahki ekibe aktarılması gerektiği için bir gönüllünün sabah girmesine karar verildi ve Taylan’a sabahki ekiple girmesinin mümkün olup olmadığı soruldu. Ben (muharrem) Taylan’ın Ankara’dan gelen ilkyardım ekibinden olduğunu ve 4 kişi beraber daha iyi olacağını düşündüm. Fakat, bir sonraki gün öğrendik ki Taylan faaliyete İzmit’ten katılmış ve akşam 17:30 da Safranbolu’dan otobüsü varmış. Sabahki ekibin gecikmesi nedeni ile de mağaraya giremedi. Yapılan bu hatanın sorumluluğu ekip lideri olarak bendeydi. Taylan İzmit’ten faaliyete tek başına geldi ve mağaraya giremedi. Bu nedenle kendimi çok kötü hissettim. En kısa sürede bu hatamı telafi etmem gerekiyor. Arkadaşa karşı çok mahcup olduk. Bu arada kimse de beni bu konuda bilgilendirmemişti.


Gecenin bir yarısı mağaradan çıkıca kampa dönmek zor olacağı için mağarada uyumaya ve sabah dönmeye karar verdik.
Öğleden sonra giren ilk ekip saat 23 civarında çıkış yapacağını bildirdiği için onların geri dönüş saati ile aynı zamanda mağaraya girmeyi planladık. Bu sayede mağaradan çıkan ekip 1.5 saat yürümek zorunda kalmayacak, bizim aracımız ile geri dönüş yapabilecekti. Bu nedenle saat 22:00 civarında Bulak Köyü’nden ayrıldık. Jandarmanın orada midibüsten indik ve 2 grup halinde Orkun’un arabası ile mağaraya ulaştık.


Yolda mağaradan çıkan ekip ile karşılaşıldı, mağarada girişte karpit lambalarını bıraktıklarını söylediler.
Mağaraya ulaştıktan sonra turizme açılan yerde merdivenlerin üzerindeki kısımda konaklamaya karar verildi. Karpit lambalarının temizlenip seçilmesi sonrasında elde hiç mağara olmadığını fark ettik. Video çekimi için gerekli aküler alınan küçük çantalara yerleştirildikten sonra saat 23:45 de harekete geçildi.


Ajda’nın yatağında kısa bir video çekimi yapıldıktan sonra yola devam edildi, at sırtına kadar herhangi bir sorun ile karşılaşılmadı. At sırtında Birhan sol taraftan yukarıdan çıkış yaptı, bu sırada video çekimi denendi ama sonradan çekimler incelendiğinde ışığın yetersiz olduğu anlaşıldı. Ekibin geri kalanı yardımlaşarak baca çıkışı yaptı, yine burada da çıkış sırasında çekim yapıldı.
Travertenlerden önce çekim yapılırken gaza gelip alttaki geçişi kaçırdık, geri dönüp çamur izini takip ederek geçişi bulduk. 11m inişinin başına 02:15 civarında ulaştık.
Yeni mağaracıların da aşağı inmesi için Ertan merdiveni taktı. Ertan’dan sonra Orkun iniş yaptı. Birhan’ın emniyet alması ile Yücel, Ömer, Orkut iniş yaptı. Ülkü Baturay’ın bütün ısrarlarına rağmen inmek istemediği için 11m üzerinde bizi beklemeye karar verdi. Saat 04:00 civarında Baturay ve ben de inişi tamamladıktan sonra yedek karpit muzunu yukarıda unuttuğumu fark ettim. Ülkü’den bana atmasını rica ettim. Aşağı atılan karpit çevrede bulunan tek delikten içeri düştü. İlerdeki ekibe karpitimiz olmadığını bildirdim.


Biraz ilerledikten sonra dere yatağına ulaştık. İlk gölün kenarında duran bot delik olduğu için (hava kaçırmıyordu, oturulan kısmında delik vardı ve su alıyordu.) biraz ıslandım fakat elde botu bağlayacak ip olmaması nedeni ile karşıya geçemedik. Ben karşıya kadar ilerledim ve video çekimi yaptık. Bu sırada saatin 04:40 olduğunu fark etik. Fazla geç kalmamak için kasmadan dönüşe geçtik. Derneğe acil olarak yeni sağlam botlar almamız gerekiyor. Altıntaş faaliyetinde de bot sorunu yüzünden döşeme ekibi erken dönmüştü.
Önce Orkun ve Baturay SRT ile yukarı çıktı. Sonrasında Yücel merdiven ile çıktı ve çok yoruldu. Ömer de merdiven ile çıkmaya çalıştı fakat merdivende mola vermek isterken uzununu merdivene bağlamadığı için aşağı kaydı, tutunmak için uğraşırken kolları çok yoruldu ve tırmanışı tamamlayamadı. Ömer’den sonra Orkut tırmanırken merdivenin altına basmanın tırmanışı kolaylaştıracağı aklıma geldi ve Orkun sorunsuz bir şekilde çıktı. Daha sonra Birhan yukarı çıktı. Ömer tekrar tırmanışa geçti. Yukarıdan 3 kişinin desteği ile kısa zamanda tırmandı. Sonrasında ben de çıkışı yaptım. Yukarı çıktığımızda saat 06:30 olmuştu.
Uzun zaman kaybetmemizin en büyük sebebi elde 3 adet SRT takımının olması nedeni ile çıkan elemanın takımı aşağı göndermesini beklemememizdi. Hızlı bir şekilde geri dönüle başladık. Saat 08:15 de kamp yerine geldik. Hemen sayın başkanımıza çıktığımızı haber verdik. Sabah ekibinin kahvaltı yaptığını ve 10 civarında mağarada olacağı haberini aldık. Uykusuz olduğumuz için tulumlara girdik ve uyuduk. 11 de gelen Emrah Barış Mete ve Taylan’ın sesleri ile uyandık. Sabah ekibini ikinci grubunun gelmesi için ilk ekip 10 dakika içinde hazırlanarak araba ile midibüsün yanına gitti. Kalanlar mağaraya giriş yapacak ekibin karpit lambalarının seçimine ve malzemelerine yardım etti.


Saat 12:30 civarında mağaranın işletmecisi Bekir Bey’in geç giriş yapmamız, geç çıkmamız konusundaki serzenişlerine cevap verme ve ikna etme çalışmaları ile 20 dakika harcadık. Son olarak inşallah mağaracılık hayatımda da son olur, MAD adına gezi yaptığımız mağaraya giriş ücretini de ödedikten sonra ki bu konuda da Bekir bey biraz su koyverdi, mağaraya ilk gün 35 kişinin girdiğini, sonradan da bir sürü kişinin giriş yaptığını bu nedenle 50-60 kişilik ücret ödememiz gerektiğini söyledi. Toplam 150 YTL vererek (kişi başı 4 YTL, öğrenci indirimi olmadan) adamı ikna ettik. Orkun’un aracı ile midibüsün yanına gittiğimizde ilk çıkan ekibin bizi beklediğini gördük. Neyse sonuçta 13:30 gibi köye vardık. Bundan sonraki zamanda Boralar akşamki ekip için araç ayarlamaya gitti, bizler de kalınan mekanın temizliğini yapmaya, malzemelerimizi hazırlamaya başladık. Akşam da ekip mağaradan çıktıktan sonra geri dönüşe geçildi.

Yapılan Hatalar

Taylan’ın sabah otobüsünün olduğunu bilmiyorduk ve bu hata yüzünden arkadaş mağaraya giremeden döndü

Mağaranın aktif kısmında bot olmasına rağmen gölü geçemedik, nedeni ise elde bota bağlayacak ip olmaması, botun su alması (dernekte kontrol ederken hava kaçırıp kaçırmadığına bakılmıştı, deliği tamir edilmişti başka yerden su aldı)

Yeni üyelerin merdiven inişi ve çıkışında merdivenin altına basmak gerektiğini sonradan akıl ettik.

Merdiven ile emniyet almamız gerektiğini bilmemize, makara almamıza rağmen, makaraları mağaraya götürmeyi unuttuk.

Ekipler arasında koordinasyon sorunu nedeni ile gereksiz zaman harcadık.

Mağarada adam var iken alkol alınmaması kuralına uyuldu fakat dönüş yolunda alkol konusunda işin boku çıkarıldı. 3 saatlik yolda 3-4 defa alkol ve çiş molası verildi.

 

Yapılması Gerekenler

Dernekten alınan malzemeler kirliydi, büyük bir ihtimalle Ağustos faaliyetinden kalan kirli malzemeler. Malzeme bakımı ve temizliği konusunda acil bir şeyler yapılmazsa malzeme kaybı dışında tehlike boyutlarında sorun yaşayabiliriz.

Bot’un su alması da yine malzeme bakımı ile ilgili bir sorun

Mağara dönüşünde alkol kullanımı konusunun dernekte tekrar tartışılması gerektiğini düşünüyorum

Yeni katılan arkadaşlar için ilk gezinin kalabalık olması güzel fakat bundan sonraki gezilerin daha küçük gruplar ile yapılması gerekli

Malzemeler konusunda Aramakurtarma Ertan neredeyse tek başına uğraştı, iyi niyeti suistimal etmen Ertan’a yardımcı olmamız gerekli.

Dernek olarak tüm üyelerin teknik malzemeden önce mağara kıyafetini tamamlamasının sağlanması gerekli.

 

Mahosan


3. Ekip

Küçük Emrah

Barış
Mete
Gülfem
Elif
Yetkin
Orkan
Mustafa Karpuz

20 Ocak Pazar günü saat 7:30 da kalkıldı. Elif, Taylan ve Emrah’ın yaptığı karneye bağlı sucuklu yumurta yenildi. Giritli Gülfem Uysal, Tatar Elif Başak Altınok, Türk Mete Erengil, Karşıyakalı Barış Elbaşıoğlu, Yörük K. Emrah Öztekin, Bulgar göçmeni Yetkin Alıcı, Orkan Özcan ve Osteodonto Keratik Mustafa Karpuz’dan oluşan 3. ve son ekip tulumları çekip ilk grubun hazırladığı nevaleyi yüklenerek saat 9:30 da Bulak köyünden yola çıktı. Tulumları çekme işini mağara girişine bırakan 3 arkadaş binek araçla yola çıkarken kalan 4 yeni ve Gülfem, Ahmet abinin konforlu midibüsüne kurularak buluşma yeri olan Bağcılar köyü çıkışındaki Jandarmaya gitti. Bu güzel manzaralı park yerinde nöbetçi jandarme er Ahmet abi ve Gülfem tarafından birazdan nakil olacağımıza ikna edilerek 2 saat boyunca çeşitli ilginç muhabbet ve de felaket senaryosu eşliğinde beklendi. Gece ekibini midibüse getiren arabayla 12:15 de mağaraya ulaşıldı. Karpit lambaları hazırlanarak 12:45de platforma çıkıldı ve 13:00 de kuru kıyafetler platform bitişine indirilerek mağaranın turizme açılmayan bölümüne girildi.

Girdikten yaklaşık yarım saat sonra uygun bir düzlüğe tırmanılıp Barış’ın anonsu ile mağarada ölen arkadaşlarımızın anısına ve yenilerin mutlak karanlığı anlayabilmesi adına mola verildi. Mutlak karanlığın ardından birer de sigara içilerek yola devam edildi. Emrah başkan at sırtına tırmanırken onun uyarısı ile geri kalanlar bacadan geçtiler. Bacadan sonra mağaranın daraldığı iki zor geçitten daha aşağı inildi. Hatta bu noktada Elif mağarada bir değil üç baca varmış işte diye gevezelik etti. Bu geçitlerden sonra gofret ve sigara molası verildi. Bu molada girişte mağaranın bekçisi ile çıkış saati konusunda yaşanan gerginlik nedeniyle Barış ve Mete’nin hızlanarak önden gitmeleri ve malzemeleri toplamalarına karar verildi. Geride kalanlar 30 dakika daha ilerleyerek dönüşe geçecek ve tahmini 1 saat içinde iki ekip buluşmuş olacaktı. Kumanya, su ve çantalar paylaşılarak vedalaşıldı. Geride kalanlar hedeflenen 11 metreye ulaşamamış olmanın hüznü içerisinde sigaralarını içerken 20 metre ileriden Barış’ın 11 metreye geldik demesi ile kahkahalara boğuldu. 11 metreye gidilerek bot, merdiven ve SRT malzemeleri toplandı. Suyun sesi dinlendi. Karpit lambaları kontrol edilerek gerekenlere su eklendi. Yemek molası için Gülfem’in belirlediği beyaz travertenli salon salomanjeye doğru dönüşe geçildi. Gösterişli yemek odamızda getirilen yiyecekler paylaşıldı. Ardından seri bir şekilde gelinen sürede geri dönüldü. 16:55de platformun bitiş noktasına gelindi ve bırakılan eşyalar toplanarak mağaranın çıkışına gidildi. Bize içeri girerken saat dörtte mağaranın kapısını kapatıp giderim diye çıkışan ancak sonunda 17:30 a kadar beklemeye ikna edilen bekçi yerinde bulunamadı ancak kapıyı da üzerimize kapatmamıştı. Jandarmada bekleyecek olan midibüse yürümek için hazırlanıldı ve Bulak köyündeki ekip aranarak çıktığımız bildirildi. Kamptaki arkadaşlarla Bora’nın sürpriz organizasyonu sayesinde yürümek yerine dört kişi Bulak köyü yolundan gelen dört çarpı dörtle karlar içerisinden, diğer dört kişi ve malzemeler de binek araçla Bağlar köyü yolundan sıcak yemeğin bizi beklediği düğün salonu kampımıza geri dönüldü.

Dört yeninin içerisinde bulunduğu bu ekip kendilerini de şaşırtarak 11 metreye gidip malzemeleri toplayıp toplam 4 saatte geri döndü ve sıcak şarabı hak etti.

Elif&Gülfem

Etkinlik Sorumlusunun Son Sözleri

Maho nun da dediği gibi, umarım MAD olarak bu son turizme açılmış mağaraya girişimiz olur. Mağaralar turizme açılmasın, Tursab gibi rant amaçlı bir şirket ile MAD ismi ile herhangi bir ilişkiye geçilmesin ve olası gelişmeler çerçevesinde elimizden geldiğince engellemeye çalışalım. Kişisel olarak bu konuda çalışma yapanlara destek sözü veriyorum.

Etkinlikte en büyük sorun mağaraya ulaşım oldu, MADlılar olarak mağara ağzına kadar arabayla gidilmesi gibi bir alışkanlık edindik, insanların toplantıda bile ilk sordukları şey mağaraya yürünecek mi sorusu idi. Bu soruyu aşalım yürüyelim, yürütelim, yürümeyi göze alalım. Öldürmeyen güçlendirir. Daha çok antreman daha çok mağara daha az sızlanma..

Yatay mağara girişlerinde ekip sayısı 5 i geçmemeli, kalabalık ekipler çok yavaş ve kopmalı oluyor.

Malzemeleri Çarşamba günü hazırlayamadık, cmt sabahına kaldı. Bundan sonra Çarşambaları nolursa olsun haftasonunun malzemelerini hazırlayalım.

Yenilere eğitim kitapçığı dağıtmadık, ilk Çarşamba toplantısında devam etmek isteyenlere kitabı verelim kopya alsınlar.

Matkap uçları unutulduğu için matkap posteri için çekim yapılamadı.

Mağara içindeki video çekimler harika olmuş, acaip gaza geldik, her mağarada çekim yapmaya çalışalım , elinize sağlık Maho ve Baturay..

Ülkü ye yemek alışverişindeki tutumu yüzünden eksta teşekkürler..

Denize organizasyondaki yardımı nedeni ile teşekkürler..

Kalabalık etkinlikler ileriye dönük motivasyonda çok etkili oluyor, katılın katıldırın..

Daha çok mağara daha çok mağara daha çok mağara..

Gelen herkesin eline sağlık..

 

Hazırlayanlar:
Bora Çorakbaş
Muharrem Samuk
Elif Başak Altınok
Gülfem Uysal

Oylandı
0
0
Yorumlar
Yorum Ekle
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
YORUMLANAN
nureddin91
nureddin91
Merhaba, Fotoğraf galerisindeki fotoğraflar açılmıyor.
mangit
mangit
Kıymetli Hocam; Yıllar önce Kütahya-Emet ilçesinde
Tamer
Tamer
Tebikler ....
mtnylnz
mtnylnz
Ayva ini mağarasında fazlasıyla yarasa var.
Tamer
Tamer
bende düşünüyordum güzel bir dövme yaptırmayı... iyi denk
Tamer
Tamer
elimize sağlık :)
ETKİNLİK TAKVİMİ
«    Mart 2024    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031