» » Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,
 
 Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası, 
Yazar: Tamer Okunma: 4 486 Tarih: 2-05-2016, 00:32 Yorumlar: 0

Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,

]Bursa, Nilüfer Belediyesinin “Nilüfer Alternatif Turizm Destinasyonları” “Mysıa Yolları” kitapçığı elime geçince ilk dikkatimi çeken Mağaralar bölümündeki Deliklitaş Mağarası fotoğrafı oldu. Fotoğrafta oldukça heybetli bir girişi olan Deliklitaş mağarasının, mağara envanterinde olmadığını görünce hemen gidip göresim geldi. 1 mayıs günü mağaraya gideceğimizi duyursamda , merakımdan 30 nisan sabahı “bi bakıp geleyim “ demeden edemedim. Çalı mahallesinden İnegazi köyü ardından, Üçpınar köyüne ulaştım. Köyde mağaranın yerini sorarak öğrendim. İnegazi köyü tarafından değil Kadriye köyünden mağaraya ulaşmanın daha kolay olduğunu öğrendim. Bölge yürüyüş ve bisiklet parkurları olarak kullanılması amacıyla yön tabelaları ile donatılmış. Mağara oldukça heybetli bir girişe sahip olmasına rağmen ,başladığı gibi bitti. Büyük bir kaya blokunun bir tarafından giren derenin suyu ,40-50 mt gitmeden diğer taraftan çıkıyor. Mağaranın giriş çıkış ağızlarından giren gün ışığı içerisini tamamen aydınlatıyor. Bu haliyle büyük bir mağara beklentim hayal kırıklığı ile sonlandı.
-Mağara çevresinde kamp yeri için uygun bir alan bulunuyor. Çevrede yakacak mevcut. Yabani hayvan gözlemlenmedi. Ancak yoğun ormanlık alan olması nedeniyle yabani hayvan popülasyonunun da yoğun olduğu tahmin ediliyor.

Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,-Mağaranın içi yatay fiziki uzanım sergiliyor.Mağaranın uzunluğu 40-50 mt kadar
-Mağara aktif . Su girişi bulunmaktadır.
-Mağara girişine kadar araçla ulaşım var.Mağara Üçpınar köyünden Kadriye köyüne giderken yolun solunda kalıyor.
- Ana kaya tipi ……………..
- Su giriş-çıkışı var
-Sarkıt,Sütun,Akmataşı,Dikit,Bayrak, perde traverten, soda çubuğu niteliğinde oluşumlara rastlanmadı.
- Hava akımı var , gaz kokusu yok
-Mağara içi zemin iri Blok kara kaplı
- Biyoloik bulguya rastlanmamıştır.
-Yosunlanma, yapraklı bitki, diğer flora bulgusuna rastlanmamıştır.
-Arkeolojik bulguya rastlanmamıştır.
- Mağarada tahribat gözlemlenmedi.

KOORDİNATLAR: 40 10’46.0410”K - 28 86’ 15.80”D
RAKIM 578 mt.

Çalışma ekibi: Attila Ülgen

Attila Ülgen

Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Bursa, Nilüfer, Üçpınar Köyü, Deliklitaş Mağarası,Sitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.