» » 1 - 7 2007 Ayva İni Etkinliği
 
 1 - 7 2007 Ayva İni Etkinliği 
Yazar: Mad Bursa Okunma: 1 406 Tarih: 14-02-2011, 18:43 Yorumlar: 0

1 - 7 2007 Ayva İni Etkinliği Sabah 8:40 da İhsaniye’den iki araçla yola çıkıldı. Mağaraya su giriş yönünden girilip, Ayva köyünden çıkılmasına karar verildi. Bu nedenle köye uğramadan giriş ağzına gidildi. Malzeme boşaltıldıktan sonra iki araçla Ayva köyüne dönüldü. Bir araç burada bırakıldı, diğer araçta giriş ağzında bırakıldı.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra girişe başlandı. Yaklaşık saat 12 de ekibin tamamı içerideydi.Yıllar önce mağara ağzında malzeme çaldırmıştık. Bu nedenle temkinli davranıp ağızda sadece 2 bolt kulağı bıraktık. Daha botlara binmemiştik ki, yukarıdan meraklı insanların, mağarada bildik bağırmaları yankılandı. Bu sefer, mağaranın yanıt vermesi biraz şaşırtmış olmalı.

Mevsim nedeniyle mağara ağzından su girişi yoktu. Bununla birlikte bot kullanımı hemen ilk metrelerden başlıyor. Aslında mağaraya bir yeraltı kaynağı katılıyor, ancak yerini tam bilemiyoruz. Bu mevsimde suyun battığı yeri kabaca anlıyoruz. Mağaranın son 1/5 kısmı, son göl hariç çöl gibiydi. Diğer yıllardan farklı olarak mağara girişinden hemen 150-200m sonrası büyük bir yarasa kolonisi yerleşimi vardı.

Etkinliğimiz temel olarak güzel bir mağara geçişi olarak gerçekleşti. Ayrıca birkaç fotoğraf çekimi de yapabildik. Ayva mağarasına her girişte nerede olduğumuzu karıştırıyoruz. Bunda mağaranın uzun olması yanında, göllerin yıllar içinde şekil değiştirmesinin de etkisi var. Değişmeyen tek şey ise mağaradan çıkış zamanının tahmin edilebilmesi. Normal bir gidişle ( yaklaşık 1 km/saat hız, bot kullanarak ) 4.5 saatte mağaradan çıkılabiliyor. Derneğimizin bu konudaki en uzun süresi 14-15 saat civarındadırJ

Mağarayı spor ayakkabılarla geçen Gökhan’ı dayanıklılığı için tebrik ederim.(Not: siz böyle yapmayın.) Ayva ini Bursa’da yaşayan bizler için bulunmaz nimet ve doğal yapısından dolayı turizme açılması imkansız görünüyor. Bununla birlikte doğal turizmi girişleri için kullanılabilir. Aslında kullanılıyor da… Ayva inini mağara sporcusuz bırakmayalım. Nice etkinliklere…

 

Etkinliğe katılanlar:
Mehmet Teke
Şengül Teke
Gökhan Gökbudak
Murat Soğucak
Mehmet Soğucak
Emrah Sınmaz

 

Emrah SINMAZSitemizden tam anlamıyla faydalanabilmeniz açısından lütfen sitemize Kayıt Olunuz.

    
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.